Je jedným z najčastejších očných ochorení starších ľudí (tzv. senilná katarakta). Ide o stratu čírosti očnej šošovky. Prejavuje sa poklesom zrakovej ostrosti, zahmleným videním, zmenou dioptrií oka, zmenou vnímania farieb, oslňovaním. Asi tretina ľudí nad šesťdesiat rokov má šedý zákal aspoň na jednom oku, pričom s postupujúcim vekom jeho výskyt úmerne stúpa.

Jedinou možnosťou liečby šedého zákalu je operácia, ktorá je vďaka najmodernejšiemu vybaveniu a skúsenosti chirurga bezbolestná a rýchla (samotný zákrok trvá asi 10-15 minút). Na Slovensku sa vykoná ročne približne 45 000 operácií šedého zákalu. Je to najčastejšia, najbezpečnejšia, a zároveň najúspešnejšia operácia na ľudskom tele. Pred operáciou pacient absolvuje vyšetrenie predného a zadného segmentu oka, ako aj biometrické meranie oka. Pri operácii sa zakalená šošovka z oka odstráni a nahradí sa šošovkou umelou. Operácia sa vykonáva v lokálnom znecitlivení oka anestetickými kvapkami.

Počas operácie sa fakoemulzifikačným prístrojom sa rozdelí šošovka na malé časti, a tie sa odsajú. Následne sa do oka natrvalo implantuje nová, číra, umelá (akrylátová) šošovka. Táto nahradí dioptrickú silu pôvodnej zakalenej šošovky, dokonca odstráni aj pôvodné dioptrie u pacienta (krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť). Pacient si môže zvoliť aj implantáciu špeciálnej multifokálnej šošovky, ktorá zlepší videnie na diaľku aj na blízko, a preto už nebude viac potrebovať okuliare. Dajú sa implantovať aj žlté vnútroočné šošovky, ktoré vďaka žltému filtru ochránia sietnicu oka pred dopadom škodlivej modrej časti svetelného spektra.

Samotná technika operácie je dnes veľmi šetrná, vykonáva sa cez veľmi malý rez (2,2mm), čo znižuje množstvo pooperačných komplikácií, urýchľuje obnovu zraku a skracuje dĺžku výkonu. Videnie sa po operácii obnovuje veľmi rýchlo, spravidla už na druhý deň po operácii. V niektorých prípadoch môže byť videnie po operácii prechodne zahmlené, pričom sa vyjasní behom niekoľkých dní. K stabilizácii videnia dochádza väčšinou o 4 týždne po operácii. Po tejto dobe je už možné predpísať nové okuliare (u pacientov, ktorým nebola pri operácii implantovaná multifokálna šošovka umožňujúca vidieť na všetky vzdialenosti bez okuliarov).

Okrem šedého zákalu existuje aj tzv. sekundárny šedý zákal, ktorý nastáva po niekoľkých rokoch od operácie šedého zákalu. Ide o zakalenie púzdra, v ktorom je vložená umelá šošovka. Videnie sa vtedy zhorší, pacient vidí akoby cez fóliu. Riešenie je však veľmi rýchle a spočíva v operácii laserom, kedy sa špeciálnym YAG laserom vytvorí otvor v zakalenom šošovkovom púzdre a pacient hneď po zákroku opäť vidí ako predtým. Po tomto zákroku je stav trvalý a nikdy sa už nezopakuje.

Šedý zákal