
Každý prežíva suché oko inak, pretože existuje veľa vyvolávajúcich príčin.
Typické príznaky zahŕňajú:
Sčervenanie a pocit podráždených očí
Neustály pocit pálenia a rezania v očiach
Pocit svrbenia a pocit cudzieho telesa v očiach
Zvýšená citlivosť na slnko a svetlo plachosť
Nadmerné slzenie očí
Zhoršené videnie
Časté zápaly povrchu oka


Syndróm suchého oka
Je stav, kedy sa nevytvára dostatočné množstvo sĺz a/alebo je zhoršená ich kvalita (nesprávny pomer hlienovej, vodnej a tukovej zložky sĺz).
Tým že sa nedostatočne zvlhčuje povrch oka (rohovky a spojovky), vznikajú nepríjemné pocity ako rezanie, pálenie, pocit cudzieho telieska v oku, začervenanie očí, svetloplachosť a zhoršené videnie.
Na povrchu oka vznikajú drobné defekty pre zvýšené trenie mihalníc (viečok) po povrchu oka, čo vedie často k vzniku zápalu. Oči paradoxne nadmerne slzia pre neustále dráždenie v oku, čím sa reflexne stimuluje tvorba sĺz.
Predispozičné faktory:
Pribúdajúci vek (nad 50 rokov)
Ženy v menopauze a v tehotenstve
Nosenie kontaktných šošoviek
Laserové operácie očí
Faktory prostredia (prašné a zafajčené prostredie, pobyt v klimatizovaných alebo prekúrených priestoroch so suchým vzduchom, dlhodobá práca s počítačom, mobilom a tabletom)
Autoimunitné ochorenia (Sjögrenov syndróm)
Užívanie liekov (antidepresíva, antihistaminiká, nosové spreje, hormonálna substitučná liečba, antihypertenzíva, lieky na akné)
Ľahšie formy syndrómu suchého oka sa liečia tzv. umelými slzami, čo sú očné kvapky najčastejšie na báze kyseliny hyalurónovej, ktoré povrch oka zvlhčujú a chránia. Vhodná je aj úprava faktorov prostredia (pobyt na čerstvom vzduchu), vyšší príjem tekutín a omega-3 mastných kyselín, ktoré zlepšia kvalitu sĺz. Pri ťažších formách sa aplikujú očné gély, prípadne sa chirurgicky uzatvoria slzné kanáliky špeciálnymi implantátmi, čím sa zabráni drenáži sĺz do nosa a viac ich tak ostane na povrchu oka.



