Pri blefaroplastike sa odstraňuje prebytočná, ovisnutá koža horných viečok, prípadne aj tukové vačky. Potreba takejto korekcie stúpa s postupujúcim vekom pre stratu elasticity kože viečok, úlohu však môže zohrávať aj dedičnosť alebo alergia. Prebytočná koža spôsobuje okrem estetických problémov aj pocit ťažoby a únavy očí, dokonca v najťažších prípadoch aj zúženie zorného poľa. Operácia sa vykonáva v lokálnom znecitlivení, pacient po nej odchádza domov s kompresívnym obväzom na očiach, ktorý si po 4 hodinách odstráni. 24 – 48 hodín po operácii sa prikladajú studené obklady. Stehy sa odstránia na 6 .- 7. pooperačný deň, pričom opuchy a modriny viečok pretrvávajú asi 2-3 týždne. Pacient po blefaroplastike by sa nemal asi 2 mesiace vystavovať slnečnému žiareniu pre riziko stmavnutia operačnej jazvy. Bezprostredne po operácii je jazva najskôr začervenaná, postupne však bledne a po 2-3 mesiacoch je takmer neviditeľná.

Entropium je vyvrátenie okraja očného viečka aj s riasami smerom k oku, čo spôsobuje chronické dráždenie spojovky a rohovky oka. Ektropium je naopak vyvrátenie okraja dolného viečka od oka, čím je narušená prirodzená funkcia viečka rozotierať slzy po povrchu oka. Tento stav vedie k dráždeniu oka a slzeniu. Ektropium aj entropium sa vyskytuje najmä vo vyššom veku a u pacientov s chronickými zápalmi viečok.

Pterýgium je prerastanie zhrubnutej, ružovej spojovkovej blany do rohovky oka. Má trojuholníkovitý tvar, obsahuje množstvo ciev a vyskytuje sa hlavne vo vnútornom kútiku oka. Prejavuje sa začervenaním vnútorného kútika, pri pokročilejšom stave aj zhoršením videnia pre indukciu astigmatizmu, pretože rast pterýgia svojím ťahom deformuje rohovku. Pterýgium sa vyskytuje najmä u ľudí, ktorí sú vystavení UV žiareniu alebo sa pohybujú v prašnom prostredí. Operácia spočíva v jeho odstránení a plastike vzniknutého defektu použitím techniky autotransplantácie spojovky, čím sa zníži pravdepodobnosť recidívy, ktorá je u pterýgia pomerne častá.

Jačmeň (chalaseon) je ochorenie očného viečka, ktoré sa prejavuje vznikom bolestivej hrčky vo viečku. Je spôsobené upchatím, zápalom a bakteriálnou infekciou mazovej žliazky viečka, ku ktorému prispieva pobyt v prašnom prostredí, prievane a znížená imunita. Rieši sa antibiotickými očnými kvapkami a masťami, pri neúspechu je niekedy potrebný malý chirurgický zákrok.

Plastické operácie